Zespół Srebrny Włos

Tradycja zespołu sięga 1988 roku. Obecnie tworzy go 19 osób mających od 14 do 80 lat. Zespołem kieruje Barbara Kaczorowska – autorka scenariuszy widowisk obrzędowych zawartych w 3 Zeszycie Folkloru Ziemi Konińskiej oraz filmu dokumentalnego pt. “Opowieść o chlebie”.

Na repertuar zespołu składa się obrzędowość doroczna oraz scenki z życia wsi. Do pierwszych należy widowisko “Pobaby i tołka” będące promocją zbioru darów jesieni, pobaby to wykopki, a tołka to pomoc sąsiedzka. Scenki z życia wsi to m.in. “Pieczenie chleba”, “Kiszenie kapusty”' “Pirzok Władysławowski”, “Piecznie gruli”, “Oczepiny” czy “Uczta w wyszyńskim zamku”.. Zespół prezentuje też program “Pieśni Prababć”. Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych “ARS” odbywających się od 1996 r. w Bydgoszczy.

Jest też jedenastokrotnym finalistą i laureatem Sejmików Międzywojewódzkich i Ogólnopolskich Wiejskich Zespołów Teatralnych w Lesznie, Bukówcu Górnym i Tarnogrodzie. Solistki zespołu zdobyły nagrody indywidualne na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą: Zofia Tończyk otrzymała wyróżnienie w 1996 roku, a Helena Kacała nagrodę w 1995 roku. W sierpniu 1999 roku ukazała się publikacja: Zabawa i życie sztuką. Księga pamiątkowa z okazji 10-lecia Teatru Obrzędowego “Srebrny Włos” i Teatru Młodzieżowego “Tertius”.